Як змінилися розміри трудових штрафів

Найкраще це відобразити в порівняльній таблиці, де наведемо всі види порушень та штрафи за ними, які визначає ч. 2 ст. 265 КЗпП (див. таблицю).

Попередження для єдинників

Зроблено крок назустріч і надали можливість усім платникам єдиного податку 1–3 груп спочатку отримати попередження у випадку неоформленої зайнятості осіб. Якщо після цього всі трудові відносини оформлюють належним чином, то жодних штрафів не буде. Проте якщо згодом під час повторної інспекції виявляють, що працівників все ж належно не оформили на роботу, то такі роботодавці отримають суму штрафу в розмірі 30 мінімальних зарплат.

Послаблення передбачили й для випадків, коли неналежно виконано гарантії та пільги, передбачені для призваних на військову службу осіб, які працюють у платників єдиного податку 1–3 груп.

Умова для сплати штрафу в розмірі 50%

Нововведенням є ч. 5 ст. 265 КЗпП, згідно з якою сплата роботодавцем 50% розміру штрафу протягом 10 банківських днів із дня вручення постанови про його накладення означає, що така постанова виконана. Спрацьовує це для всіх порушень, штрафи за які виписані у ч. 2 ст. 265 КЗпП.

Певна річ, це не стосується накладених адмінштрафів до посадових осіб підприємств, установ й організацій незалежно від форми власності та ФОПів, які визначені ст. 41 КпАП (у частині порушень вимог законодавства про працю). Суди розглядатимуть такі адмінпротоколи, та в разі застосовування штрафу його доведеться сплачувати повною мірою.

 

І пам’ятайте: сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю (ч. 10 ст. 265 КЗпП).

За інші трудові порушення штрафи можуть бути більше

З 02.02.2020 за порушення інших вимог трудового законодавства ввели штраф в розмірі однієї мінімальної зарплати за кожне порушення, до цієї дати штраф в одну мінімальну зарплату застосовувався незалежно від кількості цих «дрібних» порушень та працівників, щодо яких вони допущені.

Тобто тепер, маючи умовно порушення у заповненні трудової книжки працівника, відсутності графіка відпусток, штатного розпису, ненаданні відпусток працівникам упродовж понад двох років, невиплаті авансу на відрядження тощо, сукупно можна отримати штраф у 5 мінімальних зарплат, або навіть більше, якщо дрібниць буде більше.

Єдине, що рятує, — виконання припису інспектрорів Держпраці й усунення виявлених порушень у визначені приписом строки. Тоді згідно із ч. 6 ст. 265 КЗпП заходи щодо притягнення до відповідальності не застосовують.

 

Коли виконання припису Держпраці не рятує від штрафу

Згідно із ч. 7 ст. 265 КЗпП незалежно від факту усунення виявлених під час проведення перевірки разом із винесенням припису штрафуватимуть за:

«фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплату зарплати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків;

недопущення до проведення перевірки, перешкоджання у її проведенні;

вчинення повторно упродовж року іншого порушення трудового законодавства».