Територіальним центром соціального обслуговування у 2019 році виявлено 1468 осіб, які потребували соціального обслуговування. Фактично надано послуг 1454 особам.

У територіальному центрі соціального обслуговування Мелітопольської міської ради Запорізької області функціонують такі структурні підрозділи:

 • відділення соціальної допомоги вдома

Станом на 31.12.2019 на обліку у відділенні знаходиться 425 осіб, які потребують соціального обслуговування вдома.

32 соціальними робітниками надано послуг 420 особам, яким надано 97021 безкоштовна соціальна послуга. Клієнтам центру надавались різні види послуг на підставі даних карти індивідуальних потреб у обслуговуванні (наданні соціальних послуг), договору про надання соціальних послуг та медичного висновку.

В середньому навантаження на одного соціального робітника становить 10 осіб.

Відділенням соціальної допомоги вдома здійснюється обслуговування громадян похилого віку, осіб з інвалідністю, які не здатні до самообслуговування, але мають рідних, що повинні забезпечити їм догляд і допомогу. Обслуговування таких громадян здійснюється за плату відповідно до тарифів на платні соціальні послуги. За 2019 рік відділенням соціальної допомоги вдома надано 4275 прослуг на платній основі 173 особам, що проживають самотньо.

Завідувачем, заступником завідувача та соціальними працівниками відділення соціальної допомоги вдома проведено 276 перевірок стану обслуговування та якості надання послуг громадянам соціальними робітниками, згідно затвердженого графіку.

У відділенні соціальної допомоги вдома функціонує пункт прокату технічних та інших засобів реабілітації (милиці, коляски, палички і ходунки). Всього у користування надано 27 засобів реабілітації.

З  метою забезпечення та доступності соціальних послуг, розширення їх спектру, охоплення більшої чисельності осіб, задоволення їх потреб мультидисциплінарною командою територіального центру соціального обслуговування, яка проводить свою роботу згідно наказу Міністерства соціальної політики України від 26.11.2011 № 568, було надано 161 послугу 43 особам (послуги перукаря, соціального робітника,. робітника з комплексного обслуговування та ремонту будинків).

Протягом 2019 року у територіальному центрі проведено 50 нарад з соціальними робітниками, на яких проводилися формальні навчання:

 - спеціалістами «Мелітопольського місцевого центру безоплатної вторинної правової допомоги» з юридичних питань щодо запобігання  втрати майна громадянами похилого віку;

- спеціалістами управління соціального захисту населення ММР ЗО з питань порядку оформлення  субсидій;

- спеціалістами Мелітопольського міськрайоного управління ГУ ДСНС України у Запорізької області з питань правил поведінки у надзвичайної ситуації;

- психологом територіального центру з питань попередження професійного вигорання, щодо особливостей психології громадян похилого віку, осіб з інвалідності, етики поведінки при виконанні посадових обов’язків.

 • відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги

Відділення надає послуги малозабезпеченим громадянам, які відповідно до акта обстеження матеріально-побутових умов потребують натуральної чи грошової допомоги. При відділенні організації надання адресної натуральної та грошової допомоги працює перукар, взуттьовик, робітник з комплексного обслуговування та ремонту будинків.

На обслуговуванні у відділенні знаходиться 534 особи.

За 2019 рік послуги отримали 927 особи, які знаходяться на обліку у територіальному центрі, з них 529 осіб виключно, які знаходяться на обліку у відділенні.

Станом на 31.12.2019 року малозабезпеченим громадянам, які опинилися у тяжкому матеріальному положенні і є на обліку в територіальному центрі відділенням, було організовано надання адресної натуральної допомоги, у вигляді: продовольчих та промислових товарів, речей б/в, предметів медичного призначення, предметів побутової гігієни, дров, гарячих обідів в кафе (два рази на тиждень) -730 особам.

За рік надано наступні соціальні послуги, а саме: перукаря - 801 послуги (з них за оплату – 121); взуттьовика - 52 послуги (з них за оплату – 1); робітника з комплексного обслуговування і ремонту будинків (розпилювання, рубка та складання дров, обробка присадибної ділянки, викос трави, дрібні ремонти) – 596 послуг ( з них за оплату -17) .

Відділення співпрацює з приватними підприємствами міста та релігійними організаціями різних форм власності, а саме: ФОП Чернер А.М., ТОВ «Агро-Сервіс», ТОВ «Автопривод», ФОП Крушельницька Т.І., церква «Нове покоління», Мелітопольська церква «ХЕБ», ТОВ «Бджолярів», ТОВ «Молочно-жировий комбінат «Південний»,  БО «Розвиток майбутнього», БФ «Маріам»,  ФОП Лєнь С.В., ФОП Дундук Л.Ф., ФОП Казановський О.М., ФОП Касярум С.О. та інші.

Багато років територіальний центр отримує допомогу від Запорізького обласного благодійного фонду  «Розвиток майбутнього». У 2019 році фонд спільно з командою ТОВ "TEDIS" та Територіальним центром соціального обслуговування м. Мелітополь, провели щорічну, спільну акцію - "Турбота". Акція для людей похилого віку передбачає гуманітарну допомогу у вигляді продуктових наборів, засобів особистої гігієни, товарів для побуту та інше.

 • відділення денного перебування

Відділення надає послуги громадянам, які мають часткове порушення рухової активності, частково не здатні до самообслуговування; не мають медичних протипоказань для перебування в колективі та потребують соціально-побутової і психологічної адаптації. Надання соціальних послуг з метою усунення обмежень життєдіяльності, запобігання виникненню та розвитку можливих захворювань особи, підтримки її здоров’я, соціальної незалежності, відновлення знань, вмінь та навичок з орієнтування в домашніх умовах, ведення домашнього господарства, самообслуговування, поведінки у суспільстві, сприяння розвитку різнобічних інтересів і потреб осіб, організації дозвілля і відпочинку.

Станом на 31.12.2019 року на обліку у відділенні знаходиться 235 осіб, які потребують надання послуг соціальної адаптації. Послуги отримали 235 осіб, яким надано 12015 послуг соціальної адаптації.

Відділенням застосовувались такі послуги соціальної адаптації:

 1. допомога в аналізі життєвої ситуації, визначення основних проблем, шляхів їх вирішення; залучення отримувача послуги соціальної адаптації до вирішення власних проблем (профілактика з питань гігієни психологічного здоров’я, адаптації до зміни соціальної активності, мотивування до проходження діагностики та лікування );

 2. надання інформації з питань соціального захисту населення (проведення лекцій, бесід, зустрічей);

 3. навчання, формування та розвиток соціальних навичок, умінь, соціальної компетенції (відновлення вмінь і навичок з орієнтування в домашніх умовах; навчання навичкам самостійного життя, ведення безпечного способу життя, самообслуговування, самопредставництва, спілкування; формування здорового способу життя, навчання продуктивному спілкуванню);

 4. допомога у зміцненні/ відновленні родинних і суспільно корисних зв’язків (відновлення соціальних контактів, особистісного статусу та соціальної ролі в сім`ї, трудовому колективі, референтних групах тощо, втрачених отримувачем послуги соціальної адаптації в результаті настання інвалідності, похилого віку );

 5. участь в клубах за інтересами, клубах активного довголіття, університетах третього віку, допомога в організації денної зайнятості та дозвілля;

 6. сприяння в отриманні інших соціальних послуг і консультацій фахівців відповідно до виявлених потреб;

За поточний рік було надано 12703 послуги соціальної адаптація.

Для одержувачів послуг відділення  проведено заходів:

Слухачі «Університету третього віку» (вокальний ансамбль «Тавричанка», колектив якої складає - 7 осіб) брали участь у фестивалі людей поважного віку «Рух продовжує молодість 2019 » у м. Миколаїв та отримали грамоту.

Територіальний центр співпрацює з різними організаціями, підприємствами міста та закладами освіти з метою залучення їх до надання соціальних послуг в якості волонтерів. Прикладами співпраці є:

 1. проведення лекцій на різні теми за участю співробітників медичної бібліотеки та завідувач епідеміологічного відділу лабораторії епідеміологічного центру;

 2. проведення лекцій на різні теми за участю представників Мелітопольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги;

 3. бесіди за темами: «Церковні обряди», «Православні традиції та свята» і «Покаяння, сповідь, православні свята», які провів Благочинний церков міста Мелітополя, протоієрей Максим Смірнов;

 4. проведення лекцій на різні теми за участю представкників Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області;

 5. проведення лекцій на різні теми за участю волонтерів Товариства Червоного Хреста;

 6. проведення лекцій на різні теми за участю студентів ЗНУ Економіко-гуманітарного факультету в м. Мелітополя

Регулярно тричі на тиждень 25 осіб похилого віку відвідують групу «Здоров’я», заняття проходять у приміщенні територіального центру.

У відділенні денного перебування працює драматичний гурток, якій з великим задоволенням відвідують шанувальники театру чисельністю 9 осіб.

 • відділення обліку бездомних осіб та осіб, звільнених з місць позбавлення волі

Основним завданням відділення є повернення даної категорії осіб до самостійного повноцінного життя шляхом надання їм комплексу соціальних послуг з урахуванням індивідуальних потреб.

Станом на 31.12.2019 року на обліку у відділенні знаходиться 270 осіб.

За 2019 рік робітниками відділення проведено 51 рейд соціального патрулювання вулицями міста за графіком та за потреби. Виявлено 35 осіб, взято на облік 26 осіб без постійного місця проживання.

Клієнти відділення безоплатно отримали соціальні послуги в залежності від індивідуальних потреб, а саме:

 • організація гарячого харчування – 4627 порцій;

 • видача сезонного одягу та взуття б/в – 113 особам.

 • допомога в оформленні або відновленні документів: паспорт – 15 особам, реєстраційного номеру облікової картки платника податків –10 особам, пенсії та державної допомоги інвалідам та особам, які не мають право на пенсію – 7 особам.

 • 3 особам надано допомогу в оформленні документів та супроводі до будинку-інтернату.

Організоване проведення первинного медичного огляду для бездомних осіб:

 • організація консультування фахівців вузької спеціалізації – 15 особам;

 • організація флюорографічного обстеження – 146 особам;

 • направлено до закладів охорони здоров’я – 17 осіб.

За направленням територіального центру 5 бездомних осіб отримали вторинну безоплатну правову допомогу в Мелітопольському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Надані послуги консультування: психологом відділення з обліку бездомних осіб та осіб, звільнених з місць позбавлення волі – 142 особам; юристом територіального центру надані роз’яснення чинного законодавства - 7 особам; консультації з питань попередження бездомності – 267 особам; допомога у розшуку рідних та близьких, відновлення родинних зв’язків – 12 особам.

За рахунок коштів міської програми «Милосердя», спрямованої на соціальну підтримку громадян, які тимчасово опинилися в складній життєвій ситуації 12 осіб отримали грошову допомогу на відновлення документів, придбання продуктів харчування, медикаментів, інших речей першої необхідності на загальну суму 6000,0 грн.

Налагоджена співпраця з недержавними організаціями, громадськими об’єднаннями, благодійними фондами, релігійними організаціями міста Мелітополя та міст/селищ інших областей з метою надання притулку, їжі, одягу та іншої допомоги бездомним особам.

Прикладами співпраці є:

 • смт Нижні Сірогози, Херсонської обл., Церква Різдва Богородиці «Дім Мілосердя» (наданий притулок 3 особам без певного місця проживання);

 • м. Староконстянтинівка, Івано - Франківської області (1 особа отримала притулок);

 • м. Дрогобич, притулок для людей без постійного місця проживання «Наша хата» (1 особа) та Християнський центр соціально-профілактичної допомоги (3 особи).

У 2019 році за адресою: м. Мелітополь, просп. Б. Хмельницького, 46, на території КУ «Територіальне медичне об’єднення «Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги Мелітопольської міської ради Запорізької області, працював пункт нічного перебування для бездомних осіб та осіб, звільнених з місць позбавлення волі, який працював з 15.01.2019 по 05.04.2019 в якому перебувало від 8 до 20 осіб щоденно.

 • відділення житла соціального призначення

Станом на 31.12.2019 року функціонують 3 гуртожитки, які входять до складу Фонду житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб у м. Мелітополі створеного рішенням виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області та знаходяться на балансі територіального центру соціального обслуговування ММР ЗО. В них мешкають 61 особа, які мають статус внутрішньо переміщених осіб.

З усіма мешканцями гуртожитків укладено договір найму, бажаючи отримувати субсидію та пільги на оплату комунальних послуг звернулися до управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області. Тарифи оплати за найм приміщень тимчасового проживання для ВПО затверджено рішеннями виконавчого комітету ММР ЗО, оплата за комунальні послуги розраховується комунальними підприємствами міста згідно чинного законодавства за відповідними тарифами, встановленими на такі послуги і товари для населення міста.