Про порядок проведення перерахунку пенсії

Порядок проведення перерахунку пенсій особам, які після призначення (перерахунку) пенсії продовжують працювати, встановлено частиною четвертою ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне  пенсійне страхування» ( Закон № 1058). Відповідно до цієї норми працюючі пенсіонери можуть кожні два роки звертатися до територіальних управлінь Пенсійного фонду з відповідною заявою. У разі якщо за два роки роботи після призначення чи попереднього перерахунку пенсії особа набула не менше 24 місяців страхового стажу, перерахунок провадиться з урахуванням цього страхового стажу.

Крім того, визначається, чи залишати той заробіток, що був при призначенні (перерахунку) пенсії, чи враховувати заробіток, який особа отримувала за роботу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. При цьому заробітна плата враховується за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне  пенсійне страхування».

У будь-якому випадку застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі, якщо пенсіонер після призначення (перерахунку) пенсії набув менше 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення (попереднього перерахунку). При цьому заробітна плата для обчислення пенсії не змінюється тобто, заробіток, який отримувала особа після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, в такому разі не враховується.

Звертаємо Вашу увагу, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (Закон № 2148)  в установленому порядку внесені зміни до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне  пенсійне страхування» (Закон № 1058), що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня, без додаткового звернення особи, проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку (набули не менше 24 місяців страхового стажу з моменту призначення або попереднього перерахунку пенсії) на найбільш вигідних умовах.

Крім того, Пенсійний фонд здійснює як масові, так і індивідуальні перерахунки пенсій. Масові перерахунки проводяться без особистого звернення в строки встановлені законодавством. Зокрема, масові перерахунки пенсій можуть відбуватись для окремих категорій громадян на виконання відповідних рішень Кабінету Міністрів України. Наприклад, перераховувались «військові пенсії»  і пенсії тим особам, які мають великий страховий стаж, але отримували низьку заробітну плату, внаслідок чого мали невелику пенсію.

Як швидко перераховують пенсії?

По перше, якщо заяву подано до 15 числа, то пенсію перерахують з 1 числа цього ж місяця. Якщо заяву подано після 15 числа, то пенсію перерахують з 1 числа наступного місяця.

По друге, пенсії виплачують з 4 по 25 число кожного місяця, а виплатні відомості формуються після 25 числа кожного місяця. Отже від дати подання заяви залежить, коли буде отримана перерахована пенсія: в наступному місяці або через місяць.

Також перерахунок пенсії може відбуватися на підставі не тільки збільшення тривалості страхового стажу, а й подачі додаткових відомостей про заробітну плату, коли пенсіонеру вдалося отримати довідки про розмір його заробітної плати до 1 липня 2000 року за інші 60 місяців роботи, ніж ті що були враховані при призначенні пенсії.

Пенсіонер може розраховувати на перерахунок пенсії, якщо має право на надбавки та підвищення.

Але, не зважаючи на те, яка у Вас підстава для перерахунку пенсії – довідка про стаж роботи, або довідка про заробітну плату, важливо пам’ятати  про те, що документи повинні бути оформлені належним чином, інакше їх не враховуватимуть в

Пенсійному фонді і не перераховуватимуть пенсію.

Перелік документів, які потрібно подати,  їх зразки встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637. З ним потрібно ознайомитись та додатково проконсультуватись з спеціалістами Пенсійного фонду. Наприклад, якщо це довідка про стаж роботи, то вона повинна бути не тільки підписана і завірена, в ній також повинно бути вказано, на підставі яких документів вона видана (накази, особові рахунки, відомості про оплату праці і інш.).