Протидія торгівлі людьми

Торгівля людьми є одним із найсерйозніших злочинів проти людини, який має як економічні, так і соціальні, педагогічні, психологічні причини. Торгівля людьми – це здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, протизаконна торгівля людськими істотами в цілях комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці,  це сучасна форма рабства.

 Саме тому щорічно 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми, започаткований у 2007 році Європейським Парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми та небайдужості громадськості до цього явища. Факт його відзначення є нагадуванням про актуальність проблеми торгівлі людьми, а також необхідність об’єднання зусиль для протидії цьому явищу, переслідуванні злочинців, надання допомоги постраждалим, ведення превентивної роботи. Небайдужість громадськості до цього явища і візуалізація проблеми на глобальному рівні – запорука успішної боротьби з проблемою.

Причинами розвитку торгівлі людьми залишається насильство в родині, нестатки, пошук кращих умов життя, слабка поінформованість населення про життя і працевлаштування за кордоном, розповсюдження організованої злочинності та наркоторгівлі й недостатня боротьба з ними, виготовлення й розповсюдження дитячої порнографії через мережу Інтернет – перераховувати можна довго, але тільки констатацією факту проблему не вирішиш: саме її усвідомлення та визнання є першим кроком до боротьби з нею. Особливо якщо враховувати сучасні процеси глобалізації та інформатизації.

Ця проблема може торкнутися кожного, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу. Експлуатація може відбуватись як всередині країни так і поза її межами, а вербувальниками найчастіше є знайомі люди – ті, яким довіряють.

Торгівля людьми: міфи та стереотипи:

 

Міф № 1. Зі мною такого не станеться.

Міф № 2. Торгівля людьми – це торгівля виключно лише молодими жінками, яких використовують виключно у сексуальній сфері.

Міф № 3. Вони знали, що їх може очікувати, тож самі й винні.

Міф № 4. Тільки малоосвічені, наївні люди можуть стати жертвами торгівлі людьми.

Міф № 5. Робота у сусідній Росії є менш ризиковою, ніж у Туреччині

Міф № 6. Друзі та родичі не можуть бути замішаними у торгівлю людьми. Міф № 7. Довести вину і покарати торгівців людьми неможливо.

Торгівля людьми може відбуватись у різних формах:

 

рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця;

усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях;

використання в порнобізнесі, примус до заняття проституцією;

використання у військових конфліктах;

залучення до злочинної діяльності;

трансплантація чи насильницьке донорство;

примусове сурогатне материнство;

дитячий секс-туризм;

використання в жебрацтві.

 

Якщо ви опинилися у будь-якій з таких ситуацій та стали жертвою торгівлі людьми, ви можете звернутися до:

 

Управління боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми ГУНП України в Запорізькій області (тел. 063-426-28-86);

Мелітопольського відділу Головного управління національної поліції (тел. 102, 44-80-02, вул. Гетьманська, 83);

відділу сімейної політики управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області (тел. 44-86-80, вул. Осипенко, 96);

Мелітопольського міського центру соціальних служб для сімʼї, дітей та молоді (тел. 42-57-74, 44-85-62, вул. Осипенко, 96);

служби у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області (тел. 44-44-84, вул. Осипенко, 96);

громадської правозахисної організації «Егіда-Запоріжжя»                     (тел. 097-435-17-64, 050-807-66-30, 061-220-74-03)

Національної «Гарячої лінії» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів (тел. 0-800-505-501 –  безкоштовно зі стаціонарних телефонів; 527 – безкоштовно для абонентів Київстар, Vodavone, Life).